Leczenie uzależnienia od leków

Leczenie lekomanii

Lekomania (uzależnienie od leków) to problem bardzo trudny do zdiagnozowania, a jednocześnie o wiele częściej bagatelizowany niż alkoholizm czy narkomania. Tymczasem wiele leków silnie uzależniających dostępnych jest bez recepty (np. środki przeciwbólowe czy syropy na kaszel z kodeiną).

Substancje psychoaktywne zawarte w lekach (m.in. opioidy, barbiturany oraz benzodiazepiny) wchodzą w interakcję z procesami metabolicznymi i po jakimś czasie wywołują silne uzależnienie. Samodzielne odstawienie leków staje się trudne, ponieważ u chorego na lekomanię pojawiają się wtedy objawy zespołu absencyjnego utrudniające normalne funkcjonowanie. W takim przypadku niezbędna jest detoksykacja i terapia pod nadzorem specjalisty.

W ośrodku Be Free zapewniamy profesjonalną pomoc dla osób uzależnionych od leków. Gwarantujemy opiekę medyczną oraz zajęcia terapeutyczne motywujące do życia „na trzeźwo”.

Jak zacząć leczenie lekomanii?

Nawykowe nadużywanie leków najczęściej dotyczy środków nasennych, uspokajających, przeciwbólowych oraz dopingujących (euforyzujących). Rzadziej Pacjenci uzależniają się od leków hormonalnych.

Pierwszym krokiem w drodze do wyleczenia uzależnienia jest diagnoza problemu. Wiele osób sięgających po kolejne dawki leków nie zdaje sobie sprawy ze swojego uzależnienia. Dlatego tak ważne jest rozpoznanie charakterystycznych symptomów. Lekomania objawia się najczęściej:

  • problemami z pamięcią i koncentracją
  • zaburzeniami snu
  • nieuzasadnionym lękiem lub napadami agresji
  • drażliwością
  • tolerancją organizmu na substancję zawartą w lekach (chory musi sięgać po coraz większe dawki, aby otrzymać początkowych efekt)

Osoby, które rozpoznają u siebie niepokojące symptomy mogące świadczyć o uzależnieniu lekowym, powinny poszukać pomocy u specjalisty. W przypadku silnej lekomanii niezbędne jest leczenie stacjonarne w ośrodku terapeutycznym, gdzie chory znajduje się pod opieką lekarzy i ma utrudniony dostęp do substancji, od których jest uzależniony.

Leczenie obejmuje wyprowadzenie chorego z ostrego stanu (detoks lekowy) polegające na stopniowym zmniejszaniu dawek substancji chemicznej, od której jest uzależniony. To pozwala zlikwidować skutki fizyczne i psychiczne towarzyszące przewlekłemu zażywaniu leków.

Kolejnym krokiem jest diagnoza podłoża psychicznego powodującego sięganie po kolejne dawki substancji psychoaktywnych zawartych w lekach i terapia odwykowa. Ostatnim etapem leczenia lekomanii najczęściej jest wsparcie psychiczne. Często terapię właściwą łączy się z nauką technik relaksujących oraz z pracą nad samorealizacją.

Jak dokładnie przebiega leczenie lekomanii?

Nadużywanie leków najczęściej prowadzi do zależności psychicznej i fizycznej. Dlatego leczenie lekomanii jest procesem złożonym, na który składa się kilka etapów.  Leczenie może obejmować:

  • motywację
  • detoksykację
  • terapię indywidualną i grupową (ośrodki wykorzystują m.in. terapię uzależnień, model Minnesota, założenia społeczności terapeutycznej)
  • wsparcie psychologiczne

Pierwszym krokiem leczenia jest diagnoza problemu, ustalenie substancji, od której Pacjent jest uzależniony i wykonanie ogólnych badań, które pozwalają określić, jakie powikłania mogło spowodować nadużywanie wybranego leku.

Pacjenci uzależnieni od leków narażeni są na pojawienie się szeregu objawów charakterystycznych dla zespołu abstynencyjnego. W takim przypadku niezbędna jest detoksykacja. Ośrodki zajmujące się leczeniem uzależnienia lekowego często wyprowadzają substancję z krwioobiegu Pacjenta, dzięki kroplówkom. Przetoczenie płynów pozwala na odtrucie. Na tym etapie uzależniony otrzymuje również substancje, które pozwalają uzupełnić pierwiastki, odbudować narządy wewnętrzne i zregenerować organizm. Odtruwanie pozwala przerwać ciąg lekowy.

Leczenie uzależnienia od leków nasennych i uspokajających często polega na stopniowym zmniejszaniu podawanych dawek w taki sposób, aby organizm nie przeżył „szoku” metabolicznego.

Leczenie farmakologiczne zwykle łączy się z terapią. Może ona przybrać różne formy. Najczęściej pierwszym krokiem jest motywacja Pacjenta do zmian. Następnie, Pacjenci korzystają z terapii indywidualnej i grupowej. Czas trwania i dokładna forma takiej terapii uzależniona jest od stosowanego programu.

Terapia uzależnienia

Podczas spotkań terapeutycznych Pacjenci poznają podłoże swojego problemu, dowiadują się, jak przyjmowane leki oddziałują na procesy zachodzące w organizmie, analizują psychiczny aspekt swojej choroby. Wspólnie z terapeutą uczą się także, jak radzić sobie z pojawiającym się „głodem lekowym”.

Na tym etapie Pacjenci często przyjmują również suplementy, które uławiają walkę z uzależnieniem (czasami są to leki zawierające niewielkie dawki substancji, od której chory jest uzależniony).

Model Minnesota w leczeniu lekomanii

Model Minnesota został stworzony z myślą o leczeniu alkoholizmu i narkomanii. Bywa on wykorzystywany również podczas pracy terapeutycznej z osobami uzależnionymi od leków. Terapeuta dla każdego Pacjenta opracowuje indywidualną mapę problemu, wspólnie z nim ustala czynniki motywujące do zdrowienia oraz kroki, które mają wieść do całkowitego wyjścia z nałogu.

Społeczność terapeutyczna

Od leków często uzależniają się osoby mające problemy emocjonalne, cierpiące na depresje, stany lękowe, nerwice (najczęściej sięgają one po uzależniające preparaty uspokajające i nasenne zawierające benzodiazepiny). Dlatego podczas terapii bardzo ważne jest wsparcie psychologiczne. Często terapię uzależnień łączy się z psychoterapią oraz pracą w grupach.

W ośrodkach leczenia uzależnień stosuje się metodę społeczności terapeutycznej. Pozwala ona na odbudowanie relacji z otoczeniem, wspólną naukę nowego życia „na trzeźwo” (bez leków). Pacjenci mogą (podobnie, jak alkoholicy) wspólnie pracować, brać udział w warsztatach pozwalających zdobyć nowe umiejętności, uczyć się. Codzienne zajęcia pozwalają skupić się na innych aspektach niż samo uzależnienie.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia w Be Free?

Prywatny ośrodek terapii uzależnień Be Free zapewnia kompleksowe leczenie dla osób uzależnionych od leków. W leczeniu lekomanii wykorzystujemy detoksykację, terapię uzależnień (indywidualną i grupową). Korzystamy z autorskiego programu będącego połączeniem różnych założeń psychologicznych (wykorzystujemy m.in. elementy modelu Minnesota oraz leczenia poprzez tworzenie społeczności terapeutycznej).

Pacjentom zapewniamy fachową opiekę personelu medycznego (doświadczeni lekarze, wykwalifikowane pielęgniarki), leczenie farmakologiczne i terapię prowadzoną przez certyfikowanych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami uzależnionymi.

Kameralna lokalizacja naszego ośrodka w Ślesinie gwarantuje pełną anonimowość i dyskrecję, co Pacjentom pozwala spokojnie skupić się na walce z nałogiem.

Masz problemy z lekami? Sięgasz po kolejne dawki tabletek i podejrzewasz u siebie uzależnienie od zawartych w nich substancji? Skontaktuj się z nami i podaruj sobie zdrowie.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookie zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Pliki te wykorzystywane są do
gromadzenia statystyk odwiedzin naszej witryny. Więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj. zamknij